Beyaz Çay

Beyaz Çay

Beyaz Çay

Beyaz ÇayÇay bitkisinin özel kısımlarının 1-2 yıl bekletilmesi sonucunda yılın ilk bahar mevsiminde oluşması sonrası hasatın dikkatlice toplanması sonrası elde edilir. Beyaz çay üretiminde kullanılan hasat çok bulunan bir madde değildir. Bu nedenle beyaz çay ham maddesi çok kıymetlidir. Ham madde toplandıktan sonra her hangi bir soldurma, kurutma ve kıvırma işleminden geçmemektedir. Diğer çaylardan farkı da burasıdır. Herhangi bir işleme maruz kalmadığı için sahip olduğu antioksidantları en az kaybeden çay da beyaz çaydır. Sadece toplanma aşamasında bir miktar okside olmaktadır. Bu oksidasyon ise dikkate alınamayacak kadar önemsizdir.

Çaylar arasında antioksidantlardan bu kadar zengin olan beyaz çayın faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Kanser yapan hücrelere ve kolon, prostat, mide kanseri gibi birçok farklı kanser çeşidine karşı etkileyici bir koruyuculuğa sahiptir. Antioksidanların bir grubu olan flavonoidler, kanser hücrelerinin büyümesini engeller ve yenilerinin oluşmasını önler kalp damar hastalıklarına karşı korucudur.
  • Beyaz çayın kanı sulandırdığını ve atardamar fonksiyonlarını düzenler. Yüksek kan basıncını düşürmeye böylece kalp sağlığını korumaya yardım eder.
  • Beyaz çayın içeriğinde buluna kateşinler kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü yükseltir. Bu da damar sertleşmesinin ve damar tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olur.
  • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcıdır.