Bal

Bal

Bal

BalBal, arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınarak yutulan nektarın arıların bal midesi denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşan ve kovandaki petek hücrelerine yerleştirilen çok faydalı bir besindir.

Balın ilk akla gelen özelliği tatlı olmasıdır. Bunun sebebi balın içindeki üç şekerdir. Üzüm şekeri (% 34), sakroz(%2) ve levuloz (meyve şekeri% 40) bundan başka balın% 17 ‘si su geri kalan% 7'lik bölümü ise demir, sodyum, kükürt, magnezyum, fosfor, polen, manganez, alüminyum, gümüş, albumin, dekstril, azot, protein ve asitlerden oluşur. Ayrıca bal içerisinde onbeş şeker tespit edilmiş olup bunlardan bazıları şunlardır: fruktoz, glikoz, sakkaroz, maltoz, izamaltoz, erloz, kestoz, melezitz ve rafinozdur.

Eskiden bal içerisinde vitamin olmadığı veya çok az olduğu kanaati hakimdi fakat kimyasal ve biyolojik araştırma metodları geliştirildikten sonra bal içerisinde çeşitli miktarda, tiaomin, riboflavin, askorbik asit, pirisdoksin, pantotenik asit, niasin ve az miktarda biotin, folik asit tespit edilmiştir. Bal içerisindeki minerallerin miktarı%0,02 ile%1,0 civarındadır. Bu mineraller Potasyum, klor, kükürt, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, silis, demir, mangan ve bakır’dır. Bunlar içerisinde potasyum, kalsiyum ve fosfor fazla bulunmaktadır.

1 tatlı kaşığı bal 8 gr’dır ve 32 kalori içermektedir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek bir çok hastalığa karşı koruyucu etki gösterir. Bunun yanı sıra mideyi kuvvetlendirir, mesane yollarını temizleyerek yara ve iltihapları giderir ayrıca kabızlığa da iyi gelir. Karaciğer ve göğsü temizler. Baldaki ciholin karaciğerin fonksiyonunu kuvvetlendirir ve hücrelerde toplanan yağın giderilmesi için harekete geçirir. İlaçların yan etkisini önler ve kolesterolü düşürür. Düşük kalorili olması sebebiyle kontrollü tüketildiği sürece baldan faydalanmak kişiye kendini zinde de hissettir. Bunca faydalarının yanında unutulmamalıdır ki bal da bir şeker türüdür. İçeriği şekerdir. Şeker hastalığı olan kişilerin tüketmesi doğru değildir. Fazla tüketmek hem fazla kalori almaya hem de kan şekerinin hızlı yükselmesine bağlı olarak vücutta fazla insülin salgılanmasına sebep olur.