Akşam Davetlerinde Nelere Dikkat Etmeli

Akşam Davetlerinde Nelere Dikkat Etmeli

Akşam Davetlerinde Nelere Dikkat Etmeli

  • Restoranda yiyeceğiniz bir akşam öğünü için kahvaltı veya öğle yemeğini atlamaktan kaçının. Atlanan öğünler sonrası çok aç olunacağından restorandaki mönülerin çekiciliğine kapılmak daha kolay olur. Gün içinde ara öğünler tüketmek daha iyi bir yaklaşım olur.
  • Restoranda yemek seçiminizi gün boyunca tüketeceğiniz besinleri de düşünerek yapın. Restoranda daha kalorili ve yağlı bir yemek tüketmek zorundaysanız, diğer öğünlerde daha az kalorili veya az yağlı besinleri tüketin.
  • Yemek sipariş verirken özel istekte bulunuyorsanız veya yemeğin hazırlanmasında değişiklik yapılmasını istiyorsanız açıkça ifade edin. Örneğin, mayonezsiz olsun, eti yağsız pişirin veya salata sosunu ayrı getirin, yada balıkla birlikte servis edilen tarator sosunu veya haşlanmış patatesi istemeyin. Bunun yerine haşlanmış veya közlenmiş yeşil sebzeler isteyebilirsiniz.
  • Çok fazla tüketebileceğinizi düşündüğünüz “sınırsız yemekleri” sipariş etmeyin. Limitsiz sunulan yemekler çok fazla kalori almanıza neden olacaktır.
  • Masaya oturduğunuzda önden sunulan iştah açıcılar diye adlandırılan, ekmek, zeytinyağı, peynir ve tereyağı gibi atıştırmaları tercih etmeyin. Atıştırma yapmaktan vazgeçemiyorsanız, tadımlık alıp önünüzden uzaklaştırın veya masadan kaldırılmasını sağlayın.
  • Fazla olan iştahınızı engellemek istiyorsanız, kendinizi düşük kalorili besinlerle ( salata ve çiğ sebzeler gibi ) oyalamaya çalışın. Yemeğinizi yavaş tüketin ve aşırı doygunluk hissetmeden önce yemeği bırakın.
  • Yemeğiniz servis edildiği zaman, meşgul olduğunuz işinizi bırakın ve yemeğinizin tadını çıkarın. Yavaşça yemek yiyerek ve tokluk hissinizi kontrol ederek çok fazla yemek tüketmekten kaçınmış olursunuz.
  • Kalori ve yağ içeriğini azaltmak için, kızartılmış tavuğun üstündeki galeta kırıntılarını içeren tabakayı veya derisini ayırın. Bu kısmını ayırırsanız, hem tuz oranını, hem yağ içeriğini azaltmış hem de kızartma sırasında yanma ile oluşan kanserojen maddelerin alımını azaltmış olursunuz.