Yolculukta Pratik Beslenme Önerileri

Yolculukta Pratik Beslenme Önerileri

Yolculukta Pratik Beslenme Önerileri

Yolculukta Pratik Beslenme Önerileri

  • Uzun saatli yolcuklarda çabuk bozulmayacak ancak besleyici değeri olabilecek yolluklar hazırlanmalıdır. Bunlar tam buğday ekmekli sandviç, ayran, kuru meyve, sert kabuklu meyveler, çabuk bozulmayacak elma, armut gibi taze meyveler tercih edilebilir.
  • Uzun saatli yolculuklarda aralarda ikram edilen çay, meyve suyu gibi alternatiflerden hazır meyve suları tercih edilmemelidir. Öte yandan çay, kahve ve asitli içecekler sıvı atımını arttırdığı için vücutta su kaybı meydana gelebilir. Bu tür içeceklerin çok fazla tüketilmemesine dikkat edilmelidir.
  • Seyahat sırasında en çok atlanan su içmektir. Özellikle uçak seyahatlerinde yaşanan ödemi en aza indirmenin yolunun su içmek olduğunu hatırlayarak yolculuk esnasında da günlük yaşamda olduğu gibi bol su tüketilmelidir.
  • Seyahat sırasında gerek bekleme esnasında gerekse yol aralarında fast food yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Fast food yiyecekler fazla yağlı ve tuzlu olmaları sebebiyle hem mideyi rahatsız eder, hem de ödeme sebep olabilir. Ayrıca kısa süre sonra tekrar acıkmanıza sebep olabilir.
  • Araba seyahatlerinde aralarda kepekli peynirli tost ile birlikte 1 bardak ayran hem tok tutması hem de diğer yiyeceklere göre hafif olması sebebiyle tercih edilebilir. Yada 1 kase çorba yanında ayran ve 1-2 dilim ekmek ile birlikte güzel bir menü seçeneği olabilir. Eğer kendinizi çok aç hissediyorsanız; ızgara fırında veya haşlama olarak hazırlanmış etli yemekler de iyi bir seçenek olabilir. Yanında patates veya pilav yerine bol salata, 1 bardak ayran veya 1-2 dilim ekmek ile birlikte açlığınızı bastıracaktır.