Diyetisyen Anne Olunca

Diyetisyen Anne Olunca

Diyetisyen Anne Olunca

Diyetisyen Anne Olunca

Annelik, bir bayanın bu hayatta tatması gereken en güzel duygu olduğunu o miniği leylekler getirmeden önce tabi ki biliyordum ama belki de bu kadar hissetmiyordum. 15.11.2011, Beren’i ilk gördüğüm gün, benim için anneliğin ne olduğu tam manasıyla anlam kazandı.

Beren’den sonra her anne de olduğu gibi benim için de hayat bambaşka ilerledi. Diyetisyen olduğuma en çok Beren’den sonra sevinir oldum çünkü hamileliğimde yaşadığım hiperemesiz (bulantı) sorunları, Berenin çok gazlı bir bebek olması, ayrıca inek sütü protein alerjisinin olması beni beslenme konusunda herkesten daha dikkatli olmaya ya da doğru beslenme adımlarını daha iyi belirlemeye mecbur bıraktı. Her ne kadar Hacettepe Üniversitesinde okurken 1 yıl ana – çocuk sağlığı dersi almış olmanın kazandırdığı bilgi birikimi olsa da bu dönem benim için kitap sayfalarını tekrar karıştırma, yeni bilgiler yaklaşımlar neler araştırma, yeni tarifler deneme hatta bebek beslenmesine uygun yeni kurabiyeler - ekmekler – çorbalar üretme türetme dönemi haline geldi.

Maalesef günümüzde hormonlu, katkı maddeli, GDO’lu gıdalar o kadar hayatımıza girmiş durumda ki bazen bu besinleri normal kabul ederek hiç düşünmeden tüketebiliyoruz. Ancak anne olunca o miniği bu besinlerden uzak tutmak ilk göreviniz haline geliyor. Hamilelikten başlayarak tüm beslenmeniz onun ihtiyacı olan besin seçimlerini oluşturarak devam ediyor. Çünkü hamileliğinizde aldığınız kilolardan tutunda, anne sütü verirken tükettiğiniz besinler, ilk başladığınız ek gıdalar, bunların hepsi bir araya gelerek bebeğinizin ilerde yaşamını ciddi etkileyecek bir çok hastalığa da sebep olabiliyor, bağırsak düzenini belirleyebiliyor yada IQ derecesini değiştirebiliyor.

Bende bu dönemi verimli geçirebilmek adına hamileliğimde başlayarak, araştırdım, geliştirdim, yaptım – yedim – yedirdim. Şimdi hem bilimsel kaynaklardan araştırdıklarım, hem bebeğimi büyütürken doktorumuzdan aldığım öneriler, hem de kendi tecrübelerimi bir araya getirerek buraya ‘DİYETİSYEN ANNE OLUNCA’ bölümünü kurdum. Burada bebek yemek tariflerinden tutunda hamilelikte beslenme önerilerine , emzirme döneminden bebek ihtiyaçlarına yararlı olabileceğine inandığım bilgileri paylaşmaya çalışacağım. Sizlere de keyifli okumalar diliyorum..