Neden ve Nasıl Kilo Vermeliyim

Neden ve Nasıl Kilo Vermeliyim

Neden ve Nasıl Kilo Vermeliyim

Neden ve Nasıl Kilo Vermeliyim

Beslenme, hayatımızı devam ettirebilmemiz için elzem olan besinlerin vücuda alınmasıdır. İnsan vücudu birçok hormonun kontrolünde yaşamını devam ettirmektedir. Beslenmek de insan vücudunda serotonin denen mutluluk hormonun salınmasını uyaran etkenlerden biridir. Hal böyle olunca beslenme sadece kişinin besin ihtiyaçlarını karışılmaktan çıkıp damak tadını değiştirmek, mutlu etmek, sosyal ihtiyaçlarını karşılamak haline geldi. Bu da beraberinde çağın hastalığı obeziteyi getirdi.

Birde diğer taraftan bakarsak zaman içerisinde sosyal yaşam ve medyanın etkisiyle beden algısı değişti. Artık insanlar sağlıkları konusunda daha duyarlı, beslenmenin insan yaşamını ne derece etkileyeceğini daha çok merak ediyor ve bunun karşılığında yapması gerekenleri daha çok önemsiyor oldu. Ayrıca kıyafet bedenlerinin daralmasıyla birlikte özellikle kadınlarda daha düşük kiloda olma isteği de beslenme konusunda daha dikkatli olma bilincini kazandırdı.

Obeziteden veya sizi rahatsız eden fazla kilodan kurtulmanın birçok yöntemi var. Bunlar beslenme tedavisi, fiziksel aktivitenin arttırılması, davranış değişikliği terapisi, gerekli durumlarda cerrahi girişimler ve ilaç tedavisi bu yöntemler arasındadır. Bazı aletli - ilaçlı girişimler ve uygulamalarda bu konuda baş vurulan yöntemlerdendir.

Biz beslenme uzmanları olarak hangi yöntem uygulanırsa uygulansın beslenme bilincinin oluşturulmadan bu su işin yarım kaldığını düşünmekteyiz. Yapılan, uygulanan her yöntem kişi sağlıklı beslenmeyi öğrenmezse başarısız olmaya mahkumdur. Kilo bir şekilde verilir. Herkes evinde kendi bilgileri doğrultusunda ya yediklerini azaltarak ya da çevresinden duyduğu yöntemlerle bir şekilde kilo verir. Ancak kilo verirken bedenine geri dönüşü olmayan zararlar da verebilir. Ya da kilo verir ve sonrasında normal sağlıksız beslenmesinde döndüğünde verdiği bütün kiloları fazlasıyla geri alabilir ki bu maalesef son dönemde görülen en büyük sıkıntıdır. Kişiler genellikle kendileri diyet yaptıklarında veya sağlıksız diyetleri yapmayı seçtiklerinde kilomu vereyim de nasılsa bir şekilde korurum düşüncesinde oluyorlar. İstedikleri kiloya indiklerinde ise ideal kiloda olmanın sevinci ve rahatlığıyla, yada uzun süredir kilo vermek sevdasıyla beslenmelerinde çıkardıkları zararlı yiyecekleri çok özlemeleri sebebiyle bu yiyecekleri tüketmeye başlıyorlar. Sonrası ise kaçınılmaz son kilo almak oluyor.

Sağlıklı bir zayıflama programı sizi sosyal hayatınızdan uzaklaştırmadan, sevdiğiniz besinleri tüketmenize de izin vererek, tüm ihtiyacınız olan enerji ve besin öğelerini karşılayacak şekilde planlanmalıdır. Kilo verme tamamlandığında koruma programı bu işin sağlamasıdır. Koruma programı demek kilo verme aşamasında son diyetinize alışın bundan sonra bu kaloride beslenin demek değildir. Kilo verirken nasıl aldığınız kalori bir miktar azaltılıyor ise koruma programında da aldığınız kalori yavaş yavaş arttırıl. Böylece kişi ilk pizza yediğinde veya pasta hayır demeğinde kilo almaz hale gelir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı zayıflama veya ideal kiloda kalmanın yolu size özel hazırlanmış sağlıklı bir diyet almak bunun içinde anlaşabildiğiniz, beslenme ve diyet bölümünden mezun doğru insanı yani beslenme uzmanı seçmekten geçiyor. En diyetisyen size en uygun diyeti bile hazırlasa siz eğer motive değilseniz bu iş asla çözüm bulamıyor. Bu nedenle önce kendinize sonra diyetisyeninize güvenin ve sağlığınıza ve ideal hayal ettiğiniz kiloya ulaşın.