Kış Aylarında Çocuklarda Beslenme

Kış Aylarında Çocuklarda Beslenme

Kış Aylarında Çocuklarda Beslenme

Kış soğuğunun iyice hissedildiği ve kronik hastalıkların görülmeye başladığı dönemlerde nasıl kışlık kıyafetlerimizi çıkarıyor kışa hazırlanıyorsak vücudumuzu da kış koşullarına hazırlamak gerekir. Çocukların bağışıklık sistemi maalesef yetişkinlerden biraz daha düşük olabiliyor. Ana okulu veya okul çağı dönemde kapalı mekanda çocukların birbiri ile fazla iç içe olduğu yerlerde yine maalesef hastalıkları birbirlerinden kapmaları çok kolay olabiliyor. Bu nedenle çocukları yetişkinlerden çok daha iyi korumak ve kış koşullarına hazırlamak gerekiyor.  

Kış aylarında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu şahane bir antioksidant olan C vitamini içeriği yüksek gıdalar ile beslemektir. C vitamininin en iyi kaynakları maydanoz, roka, dereotu, yeşil biber, ıspanak, domates, kivi, mandalina, portakal, greyfurt, çilek gibi sebze ve meyvelerdir.

Çocukların C vitamininden yararlanabilmelerini sağlayabilmek adına sabah kahvaltıda bol maydonozlu bir omlet hazırlayıp yanında portakal suyu ile tüketmeleri sağlanabilir. Bu menü hem C vitamini almalarını sağladığı gibi yumurtanın içindeki demir emilimini de arttırarak vücut direncinin çok daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Okul çağı çocuklarına beslenme çantasına yemesi ve taşıması son derece kolay olan mandalina iyi bir ara öğün olabilir. Yanında yine antioksidant içeriği güçlü fındık – ceviz  ve badem ile hem zihinsel gelişimi desteklenir hem de bağışıklık sistemini güçlendirebiliriz.

Havaların soğuk gittiği bu günlerde sıcak yiyecek ve içecekler hazırlamak onların tüketimini kolaylaştıracak ve iştah açacaktır. Yemek menülerinde mutlaka çorbaya yer vermeliyiz. Bir çok çocuk çorba içmeyi sever. Çorbaların içine çocuğunuzun sevmeyebileceği ama onun sağlığı ve bağışıklığı için çok önemli olan soğan, sarımsak, kereviz, pırasa, kabak gibi sebzeleri ilave edebilirsiniz. Çocukların gelişme döneminde en azından mutlaka 2 su bardağı süt içmeleri önemlidir. Kış aylarında sütün bir bardağını sahlep olarak içirebilirsiniz. Kilo fazlalığı olan çocuklar haricinde besleyici değeri yönünden hem de değişiklik açıcından sahlep güzel bir tercih olabilir.

Kış mevsiminde hepimizin en çok yaptığı hata su içmeyi ihmal etmek oluyor. Çocuklarda da bu sık görülen bir durumdur. Enfeksiyonlardan korunmada ve iyileşme döneminde su en çok ihtiyacımız olan şeydir. Çocuklarınıza renkli su şişeleri ve bardaklar alarak evde ve sevimli termoslarla okullarında su içmeyi daha hevesli hale getirebilirsiniz. Her okul çocuğun günde en az 1-1.5 lt  su içmesi gerekir. Bu alışkanlığı kazandırmaya özen gösterin. Eğer çocuğun idrarı koyu renkli ise az içiyor demektir.

Çocukların yine yemekte zorlandığı pekmez’de bu mevsim de onların için önem kazanıyor. Pekmezi bir miktar tahin ile karıştırarak tadı lezzetli hale getirilerek sürme çikolatalar yerine yedirilebilir. Ayrıca meyvelerin üzerine pekmez gezdirerek meyvenin görüntüsünü güzelleştirirken pekmezin demir içeriğinin daha iyi emilmesini de sağlayabilirsiniz.   Bal boğaz enfeksiyonlarında rahatlatıcıdır. Ihlamur çayını bal ile tatlandırarak içmesini sağlayabilirsiniz.