D3 Vitamini

D3 Vitamini

D3 Vitamini

 D3 VitaminiD vitamininin 3 formu bulunmaktadır. Tıpta D2 VE D3 vitaminleri kullanılmaktadır.

D3 vitamini vücudumuz için elzem olan vitamindir. %90 kaynağı güneş, %10’luk kısmı ise besinlerden alınmaktadır. Yapılan çalışmalar yeterli D3 vitamini alımının obeziteden kansere kadar çoğu hastalık riskini azalttığını gösteriyor.

D3 vitamini bağırsaktan kalsiyum ve fosfor emilimini arttırır. Bu nedenle kalsiyum metabolizması için oldukça önemlidir. Ayrıca kemikler haricinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, enfeksiyon tedavisinde ve insülin salgılanmasında da D3 vitaminin görevi vardır.

Güneş ışığına çıkmak D vitamininin almak için yeterlidir. Güneşe çıkmanın beraberinde en iyi kaynaklar karaciğer, yağlı balıklar ve yumurtadır. Klinik olarak yetersizliği durumunda tablet formu da doktorlar tarafından önerilmektedir.

Kapalı alanlarda uzun süre vakit geçiren çalışanlar güneş ışığından yeterince yararlanamadıkları için son dönemde yetersizlikleri daha sık görülmektedir. Maalesef pencereden yansıyan ışık D vitaminini aktive edemez. Bu nedenle dışarı çıkma şansınızın olduğu hafta sonu veya öğle araları veya iş çıkış saatlerinizde açık havada yürüyüşler yaparak vücudun ihtiyacı olan ve birçok hastalığa karşı korucu olan D vitamini depolarınızı doldurabilirsiniz.