Menopoz Dönemi Geldi

Menopoz Dönemi Geldi

Menopoz Dönemi Geldi

Menopoz Dönemi Geldi

Kadınlar 45 – 50 yaş aralığına geldiklerinde korkulu rüyaları menopoz belirtileri ile karşılaşmaya başar. Günümüzde tıp biliminin ilerlemesi ile birlikte menopozda kadınların yaşadığı sıkıntılar da daha kolay atlatılabilir bir hale geldi. Ancak tabi ki yaşanan şeyler değişmedi. Sadece kadınlar bilinçlendikçe menopoz öncesi önlem almaya, yaşanan sıkıntıları atlatmanın kolay yöntemini bulmaya başladılar. Menopozda kadınların yaşadığı sıkıntıların en önemlileri sinir sistemi bozuklukları, kilo almak, ateş basmaları ve osteoporoz olmaktadır.

Menopoz döneminde Östrojen hormonun azalmasına bağlı olarak karın çevresi yağlanması artmaktadır. Karın çevresi yağlanması beraberinde karaciğer yağlanması, insülin direnci gibi metabolik diğer hastalıkları beraberinde getirebilir. Ayrıca Östrojen yokluğu, fiziksel aktivite azalması ve yeterli Ca alımının önemsenmemesi sebebiyle osteoporoz kadınların en büyük derdi haline gelebiliyor.

Artık herkesin bildiği bir gerçek var ki menopozda metabolizma hızı yavaşlıyor. Bu yavaşlamayı göz ardı ederek eski yaşam temponuzu sürdürmeniz, besin seçiminde kalori azaltması yapmamanız sonucu kilo almamanız mümkün değil. Menopoz belirtilerini hisseden her kadının öncelikle yapması gereken şey kilosunu gözden geçirmektir. Yapılmış çalışmalar ideal kiloda menopoza giren kadınların kilolu menopoza girenlere göre bu dönemi daha iyi geçirdikleri ve menopoz süresince daha az kilo aldığını göstermiş. Herkesin boyuna göre sahip olması gereken kilo miktarı farklıdır. Ayrıca kilonuzu yağ oranınıza göre de değerlendirmek gerekir. İdeal kilonuzda olabilirsiniz ancak yağ oranınız yüksekse bu da menopozda yağ oranınızın daha da artması ve beraberinde sağlık problemlerini getirebilir.

Menopoz döneminde kilo vermek istiyorsanız öncelikle sabırlı olmalısınız. Metabolizmanızın yavaşlaması, hormon değişiklikleri kilo verme hızınızı etkiler. Ama kilo vermenize engel teşkil etkilemez. Sadece normale göre biraz daha yavaş kilo verirsiniz. Bunu göze alarak kararlılıkla kendinize uygun bir diyet programına bundan sonraki hayatınız için büyük yatırımdır. Kilo verirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta diyetinizin kalsiyum içeren gıdalardan zengin olmasıdır. Kalori kısıtlaması yapılırken kalsiyum alımı da azalabiliyor. Bu da risk grubunda olan kemikleriniz için büyük tehdittir.

Kalsiyumun en iyi kaynakları süt, yoğurt, peynir, kefir ve ayrandır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar da kalsiyumdan oldukça zengindir ancak emilimleri süt grubu besinlerin içindeki kalsiyumun emilimi kadar yüksek değildir. Yağ alımını kısıtlarken kalsiyumu sadece sebzelerden almaya çalışmak büyük bir hata olabilir.

Kalsiyum kaynakları Ca miktarı
1 su bardağı kaymaksız süt 290 mg
1 kase kaymaksız yoğurt 315 mg
1 su bardağı ayran 146 mg
1 dilim beyaz peynir 270 mg
1 dilim taze kaşar peynir 420 mg
100 gr ceviz içi 2 mg
1 porsiyon ıspanak yemeği 214 mg
1 tatlı kaşığı pekmez 8 mg