Erkeklerde Beslenme

Erkeklerde Beslenme

Erkeklerde Beslenme

Yıllarca sağlıklı beslenme, kilo verme, ideal kiloda yaşama sadece kadınları ilgilendiren, kadınların ilgi alanı gibi bahsedildi. Hep kadınların ilgisini çekecek yemek tarifleri, pratik diyet ip uçları paylaşıldı. Hatta belki de bu yüzden birçok erkek, beslenmesine dikkat ettiğinde veya zayıflama diyeti yaptığında yadırgandı, kendi aralarında alay konusu bile oldu. Ama artık insanlar çok daha bilinçli ve beslenmenin olumlu ve olumsuz her türlü yanını daha çok araştırıyor, sonuçlarında nelerin olduğunu çok daha iyi biliyor ve her bireyin beslenmesinin çok kıymetli olduğunu çok daha iyi anlıyor.

Beslenme kadın – erkek- çocuk – yaşlı – ergen herkesin bilmesi, öğrenmesi ve uygulaması gereken bir davranıştır. Erkekler de masa başı işler, iş yemekleri ve bu yemeklerde alınan alkoller, vakit yetersizliğine bağlı yapılamayan sporlar sebebiyle maalesef ideal kilolarının çok uzağında olabiliyorlar. Herkesin bildiği bir gerçek var ki erkek metabolizması kadın metabolizmasından daha hızlı çalışır. Kadınların vücudunda %18-28 arasında yağ bulunurken erkeklerin yağ oranı genellikle %10 - 20 arasındadır. Yağ kütlelerinin az olması buna karşılık kas kütlelerinin çok olması metabolizmalarının hızlı çalışmasına ve böylece daha rahat kilo vermelerini sağlamaktadır. Bu erkekler için bir avantajdır ancak unutulmamalıdır ki kalp damar hastalıkları, hiperlipidemi, gut ve karaciğer yağlanması da en çok erkeklerde görülmektedir. Bu hastalıkların tabanına baktığımızda genetik geçiş sorumlu olduğu kadar beslenme hataları da bulunmaktadır. Bu nedenle erkeklerde beslenme hem ideal vücut kilosunda olmak hem de hastalıklardan korunmak için çok önemlidir.

Erkekler genellikle protein ağırlıklı beslenmeyi sever. Buna bağlı olarak da kan yağlarında yükselme, protein son ürünü olan ürik asit seviyelerinde artış ve ileride kalp krizi kaçınılmaz sondur. Etli bir menü seçildiğinde yanında mutlaka yeşil bir salata yemek, posa alımını arttırarak kolesterol ve trigliserit artışını engelleyebilir. Kırmızı eti haftada 1-2 gün balıketi ile değiştirmek omega – 3 sayesinden iyi huylu kolesterolü yükselterek kalp sağlığını koruyabilir. Erkeklerin genellikle sebze yemeklerine karşı bir ön yargısı olabiliyor. Beslenmenizde 1 öğün mutlaka pişmiş sebze yemeğinin bulunması erkeklerde artık çok sık görülen kolon kanserine karşı ciddi bir önlem olabilir. Ayrıca alkol alınan iş yemeklerinde rakı yerine 1-2 kadeh şarap tercih etmek hem o yemekte alınan kalori miktarını azaltmaya hem de antioksidantlar sayesinde kalp sağlığınızı korumakta yardımcı olabilir. Kahvaltılarda salam, sucuk, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünler yerine çiğ sebze ağırlık vermekte gereksiz alınan yağı azaltmaya ve kolesterol sevilerinizi korumaya yardım edebilir.

Erkekler genellikle bayanlara göre kas kütlesi fazladır. Bunu bir avantaja dönüştürerek günlük veya haftada en az 3-4 gün 30 – 45 dakikalık yürüyüş yapmak metabolizmanızın çok daha hızlanmasına, mevcut kaslarınızın daha iyi kullanılmasına yardım eder. Böylece hem ideal kilonuza kolaylıkla ulaşır beraberinde ise kalp sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir